Find A Sire: 

DARCI BRAHMA (NZ)

Latest Results

Sunday, February 23
Ballarat: Porter Plant (Bm70), 2000m
7 of 9: Nirvana (ex: Julez)
Tnr: Richard Cully Rdr: Declan Bates
Goulburn: Revolution Print Mdn Hcp, 1000m
6 of 10: Eliana Star (ex: Shuswap)
Tnr: R & L Price Rdr: J Ford
Sha Tin: Shui Chuen O Hcp (C4), 1200m
5 of 14: Heza Beauty (ex: Myback)
Tnr: J J Size Rdr: Lyle Hewitson
Saturday, February 22
Matamata: Pgg Wrightson Seeds (Bm72), 2000m
1 of 5: Hunter Villain (ex: Tattinger)
Tnr: S & E Clotworthy Rdr: T Yanagida
Newcastle: Prosperity Advisers Group (C2), 1400m
9 of 10: My Empire (ex: Josephines Fortune)
Tnr: A J Denham Rdr: Ms S Metcalfe
Otaki: Otaki Mail Mdn, 1600m
8 of 10: Wicklow (ex: Castlebar)
Tnr: J R Wheeler Rdr: J K Riddell
Otaki: Aquashield Roofing (Bm65), 1600m
5 of 14: Deuce Coupe (ex: Myback)
Tnr: Ms S Gordon Rdr: S J Macnab
Friday, February 21
Sale: Gbg Concrete/Construction Mdn, 1106m
1 of 10: Sierra Sue (ex: Centree)
Tnr: T Busuttin & N Young Rdr: M J Walker
Scone: Hello World (Bm58), 1450m
9 of 12: Annalysium (ex: Princess Annaliese)
Tnr: Jay Hopkins Rdr: G Buckley
Singapore: Mdn, 1400m
5 of 12: Destiny Child (ex: Star Guest)
Tnr: S Baertschiger Rdr: K A'isisuhairi
Singapore: Hcp (C4), 1600m
11 of 11: Wonderful Paint (ex: The Grey Storm)
Tnr: L Khoo Rdr: A B Collett
Wednesday, February 19
Sha Tin: Tseung Kwan O Hcp (C5), 1200m
8 of 12: Winners Brother (ex: Just A Dream)
Tnr: K L Man Rdr: A K Chan
Sha Tin: Po Lam Hcp (C4), 1200m
8 of 12: Wonder Brahma (ex: Myback)
Tnr: D J Hall Rdr: M F Poon
Sha Tin: Cha Kwo Ling Hcp (C2), 1200m
7 of 12: Mr Croissant (ex: Surreptitiously)
Tnr: W Y So Rdr: M F Poon
Monday, February 17
Ascot Park: Nzb Insurance Pearl Series Mdn, 1400m
11 of 12: Mint Julep (ex: Kudamm)
Tnr: Steven Prince Rdr: B M Murray
Sunday, February 16
Sha Tin: Citi Insurance Services Hcp-C3, 1200m
12 of 14: Island Shine (ex: Lucky Be Lucky)
Tnr: P Yiu Rdr: K C Leung
Sha Tin: Citi Mortgage Services Hcp-C2, 1400m
2 of 14: Happy Fun (ex: Mystery Creek)
Tnr: C S Shum Rdr: J Moreira
Werribee: Spendthrift Australia (Bm58), 2600m
11 of 12: Compulsive (ex: Obsession)
Tnr: B I Stanaway Rdr: D W Stackhouse
Saturday, February 15
Ascot Park: Speight's (Bm65), 1200m
8 of 10: The Chief (ex: The Grin)
Tnr: A, K & M Dennis Rdr: B M Murray
Ascot Park: Dunedin Casino Southland Stks, 1400m
10 of 10: El Bee Darci (ex: Canyon Yodeler)
Tnr: R I McKay Rdr: A Comignaghi
Ascot Park: Baillie&Lewis Invercargill Cup, 2600m
10 of 13: Dee And Gee (ex: Gabana)
Tnr: T Charles & P Corbett Rdr: S Toolooa
Ellerslie: Ecochill (Bm65), 1500m
4 of 9: The Buzz (ex: Della Lobra)
Tnr: M & K Murdoch Rdr: C E Lammas
Ellerslie: Barfoot & Thompson (Bm72), 1600m
7 of 8: Iron Eagle (ex: Flying Firebird)
Tnr: P N McKay Rdr: S M Mc Kay
Ellerslie: Barfoot & Thompson (Bm72), 1600m
8 of 8: Annie's Song (ex: Highlight)
Tnr: C Gibbs & M Bradley Rdr: C E Lammas
Flemington: Furphy Ale Trophy (Bm84), 1600m
2 of 6: Paint The Town Two (ex: Italic)
Tnr: S B Laming Rdr: D Oliver
Flemington: C S Hayes Stakes, 1400m Gr3
2 of 6: Catalyst (ex: Evana)
Tnr: C M Chipperfield Rdr: J B Mc Donald
Friday, February 14
Singapore: Hcp (C5), 1200m
1 of 11: Kubera's Chief (ex: Christmas Eve)
Tnr: L Khoo Rdr: A B Collett
Wednesday, February 12
Happy Valley: Sai Kung Hcp (C4), 1200m
4 of 12: Exceptional Desire (ex: Grace And Eva)
Tnr: W Y So Rdr: J Moreira
Te Aroha: Nzb Insurance Pearl Series Mdn, 1200m
5 of 8: Midsummer (ex: Skysoblue)
Tnr: Debbie Sweeney Rdr: R T Elliot
Tuesday, February 11
Warrnambool: Hotker Electrical (Bm64), 1700m
7 of 10: Nirvana (ex: Julez)
Tnr: Richard Cully Rdr: John Allen
Sunday, February 9
Singapore: Hcp (C3), 1000m
6 of 11: Darc Bounty (ex: Miss Elusive)
Tnr: S Gray Rdr: W H Kok
Saturday, February 8
Eagle Farm: Canadian Club Hcp, 1600m
1 of 10: New Universe (ex: Shalaka)
Tnr: C J Waller Rdr: B N Stewart
Riccarton Park: Riccarton Pk Function Ctr-Bm82, 1400m
1 of 7: The Growler (ex: Miss Relentless)
Tnr: L & R Didham Rdr: B M Murray
Riccarton Park: Riccarton Pk Function Ctr-Bm82, 1400m
5 of 7: Nowhere Man (ex: Miss Elusive)
Tnr: M & M Pitman Rdr: K Chowdhoory
Riccarton Park: Punters Challenge 4/4 (Bm72), 2000m
2 of 10: The Lustre (ex: The Pearler)
Tnr: R C Dennis Rdr: K Mudhoo
Sha Tin: Lei Yue Mun Hcp (C3), 1400m
8 of 12: Perfect Pair (ex: Minori Express)
Tnr: W Y So Rdr: Alex Lai
Sha Tin: Lei Yue Mun Hcp (C3), 1400m
1 of 14: Beauty Loyal (ex: Singapore Sling)
Tnr: A S Cruz Rdr: J Moreira
Te Rapa: D & K Ellis Fillies Classic, 2000m Gr2
6 of 7: Brahma Sunset (ex: Southern Sunset)
Tnr: A W Pike Rdr: L G Innes
Te Rapa: Fairview Motors Spec Mdn, 1600m
4 of 10: Hunter Villain (ex: Tattinger)
Tnr: S & E Clotworthy Rdr: D S Johnson
Friday, February 7
Awapuni: Manawatau Shearing (Bm65), 1200m
1 of 7: Shipshape (ex: Shipsterns)
Tnr: S J McKee Rdr: S T Collett
Awapuni: Ash Dairies (Bm65), 2100m
8 of 14: Deuce Coupe (ex: Myback)
Tnr: Ms S Gordon Rdr: T Yanagida
Singapore: Hcp (C4), 1400m
3 of 12: Axel (ex: Josephines Fortune)
Tnr: M W Walker Rdr: R Woodworth
Singapore: Hcp (C4), 1400m
5 of 12: The Iceman (ex: Danse Sauvage)
Tnr: Ms D Logan Rdr: R Munger
Thursday, February 6
Tauherenikau: The Hits Mdn, 1000m
2 of 6: The Last Word (ex: Gin Player)
Tnr: S B Marsh Rdr: D S Johnson
Tauherenikau: Wairarapa Times Age Mdn, 2050m
9 of 10: Double Act (ex: Double Image)
Tnr: G R Vile Rdr: R J Hannam
Tauherenikau: Thoroughbred Breeders Stakes, 1600m LR
1 of 11: Sinarahma (ex: Shez Sinsational)
Tnr: S A Sharrock Rdr: S T Collett
Tauherenikau: Thoroughbred Breeders Stakes, 1600m LR
10 of 11: Darscape Princess (ex: Cape Princess)
Tnr: F J Auret Rdr: C W Johnson
Tauranga: Tall Poppy Tauranga South Mdn, 1400m
4 of 10: Spring Tide (ex: Spring Fever)
Tnr: C M Chipperfield Rdr: T N Harris
Tauranga: Laser Plumbing Te Puke (Bm72), 1200m
2 of 7: Veine D'Or (ex: Josephines Fortune)
Tnr: K & B Kelso Rdr: S C Spratt
Wednesday, February 5
Happy Valley: Percival Hcp (C4), 1200m
9 of 12: Forever Sharp (ex: Alabama Rose)
Tnr: C S Shum Rdr: A Badel
Happy Valley: Wong Nai Chung Hcp (C4), 1650m
6 of 12: Management Star (ex: Bella Rosalia)
Tnr: K W Lui Rdr: C Y Ho
Tuesday, February 4
Gosford: Tooheys Mdn Hcp, 1200m
6 of 6: Eliana Star (ex: Shuswap)
Tnr: R & L Price Rdr: Tim Clark
Gosford: Signarama Erina/Gosford (Bm64), 1600m
8 of 8: Annalysium (ex: Princess Annaliese)
Tnr: Jay Hopkins Rdr: Ashley Morgan
Gosford: The Entrance Leagues Club-Bm64, 1200m
6 of 10: My Empire (ex: Josephines Fortune)
Tnr: A J Denham Rdr: Ms S Metcalfe
Sunday, February 2
Matamata: Colchester Engineering Mdn, 1600m
6 of 14: Octave (ex: Chant)
Tnr: M Moroney & P Gerard Rdr: C E Lammas
Sha Tin: Cineraria Hcp (C3), 1000m
11 of 14: Beaut Beaut (ex: Luscious Legs)
Tnr: L Ho Rdr: Alex Lai
Sha Tin: Daffodil Hcp (C3), 1200m
5 of 12: Island Shine (ex: Lucky Be Lucky)
Tnr: P Yiu Rdr: K C Leung
Saturday, February 1
Caulfield: Ive Print (Bm84), 1600m
1 of 6: Paint The Town Two (ex: Italic)
Tnr: S B Laming Rdr: D Dunn
New Plymouth Raceway: Oaks Prelude, 1800m LR
5 of 14: Aquila Star (ex: Star Of Flight)
Tnr: J Lupton Rdr: C E Lammas
New Plymouth Raceway: Oaks Prelude, 1800m LR
12 of 14: Darcee Que (ex: Quintette)
Tnr: M Baker & A Forsman Rdr: R T Elliot
New Plymouth Raceway: Taranaki Cup, 1800m Gr3
6 of 14: Sergeant Blast (ex: Glittering Girl)
Tnr: S G Lennox Rdr: L J Allpress
New Plymouth Raceway: Taranaki Cup, 1800m Gr3
9 of 14: Obsessive (ex: Obsession)
Tnr: C M Chipperfield Rdr: D S Johnson
Singapore: Mdn, 1200m
9 of 14: Destiny Child (ex: Star Guest)
Tnr: S Baertschiger Rdr: W H Kok
Singapore: Hcp (C4), 1600m
7 of 12: Wonderful Paint (ex: The Grey Storm)
Tnr: L Khoo Rdr: Marc R Lerner
Toowoomba: Living Gems (Bm65), 1850m
1 of 5: Aladina (ex: Pavan)
Tnr: L J Hatch Rdr: Joshua Oliver
Wingatui: Southern Wide Realty Hcp, 1200m
2 of 11: The Precious One (ex: The Jewel)
Tnr: Claire Anderton Rdr: B M Murray
Friday, January 31
Singapore: Hcp (C5), 1200m
8 of 11: Kubera's Chief (ex: Christmas Eve)
Tnr: L Khoo Rdr: R Maia
Wednesday, January 29
Gold Coast: Mr Hizola's Mdn Hcp, 1200m
8 of 9: Ronnani (ex: Molly Coco)
Tnr: S B Laming Rdr: Daniel Griffin
Gold Coast: Wipeout Demolition (Bm55), 1400m
6 of 10: Brahma Armour (ex: Cascade Emerald)
Tnr: S B Laming Rdr: Matthew Palmer
Happy Valley: Kennedy Hcp (C4), 1200m
3 of 11: Wonder Brahma (ex: Myback)
Tnr: D J Hall Rdr: M L Yeung
Happy Valley: Stubbs Hcp (C2), 1200m
1 of 12: Amazing Star (ex: Bright Abyss)
Tnr: K H Ting Rdr: Z Purton
Happy Valley: Stubbs Hcp (C2), 1200m
5 of 12: Mr Croissant (ex: Surreptitiously)
Tnr: W Y So Rdr: B Shinn
Hastings: Everfresh Transport (Bm65), 1600m
1 of 7: Brahma Sunset (ex: Southern Sunset)
Tnr: A W Pike Rdr: L G Innes
Monday, January 27
Te Teko: Tracks Concrete Ltd Mdn, 1600m
1 of 10: Hunter Villain (ex: Tattinger)
Tnr: S & E Clotworthy Rdr: M Hashizume