PORT MACQUARIE - Tuesday, September 9

Race 1 - Red Head Machinery Mdn Hcp (1006m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:02.62 (37.17)
Prizemoney: $15,000
1
9/1
J A Sprague
Dale Spriggs (57)
9/1
Lot 169 2010 Inglis Autumn Yearling Sale
$6,500
Vendor: Eliza Park, Kerrie
Buyer: G Daffy
2
2.0
8/1
Ms M De Gonneville
A Adkins (55)
8/1
3g Henny Hughes (USA) x Gold Waltz (AUS) (Mr. Henrysee (USA))
3
1.0
11/8
B J Dodson
M Bennett (56.5)
11/8
4
3.8
9/4
R N Godbolt
Ms B Hodder (56.5)
9/4
5m Tanabota (AUS) x Golden Briar (AUS) (Magic Ring (IRE))
5
4.9
50/1
Ms B Cheers
M Paget (57.5)
50/1
4g Super Jet (USA) x Cynathea (AUS) (Rancho Ruler (AUS))
6
7.5
12/1
Kevin King
Ms M Kinny (55)
12/1
5m California Dane (AUS) x Forever Mine (AUS) (Belong To Me (USA))
7
7.6
9/2
R N Godbolt
Ms P Schmidt (57)
9/2
5g Dubleo (USA) x Oil Rich (AUS) (Valiant Prospect (USA))
8
8.8
50/1
V B Jones
G A Lynch (56.5)
50/1
4m Excites (AUS) x Feathery (AUS) (King Cugat (USA))
9
9.2
60/1
Ms A Lee
Ms M Brown (55)
60/1
5m Dance Dreamer (USA) x Bouffe (AUS) (Indian Raj (AUS))
Race 2 - Timbertown Homes Hcp (C1) (1506m)
Class: Class 1 Track: Heavy(10) Time: 1:37.56 (38.83)
Prizemoney: $15,000
1
11/8
Ms J Graham
Ms P Schmidt (59)
11/8
4g Sharkbite (AUS) x Trivieight (AUS) (Octagonal (NZ))
2
4.5
4/1
R J Haire
A Adkins (52)
4/1
4g Dubawi (IRE) x Beyond Compare (AUS) (Jade Robbery (USA))
3
0.8
9/4
R N Godbolt
Ms B Hodder (56.5)
9/4
4g Eavesdropper (USA) x Stormy Alley (USA) (Summer Squall (USA))
Lot 1584 2012 MM National Yearling Sale General Session
$10,000
Vendor: Roseglen
Buyer: JOHN W RAMSEY PTY LTD
4
5.6
5/1
Daniel Phegan
G A Lynch (55.5)
5/1
7m Stratum (AUS) x Rich Megadale (AUS) (Armidale (AUS))
5
7.2
9/1
N F Boland
P King (57.5)
9/1
4g Dane Fever (AUS) x Warm Up (AUS) (King Cugat (USA))
6
7.3
50/1
Tom Higgins
Ms M Brown (52.5)
50/1
6m Greenwood Lake (USA) x Intelligent Girl (AUS) (Palace Music (USA))
Race 3 - Wauchope Rsl (Bm70) (1812m)
Class: Benchmark 70 Track: Heavy(10) Time: 1:57.60 (36.71)
Prizemoney: $15,000
1
Pin (3)
9/4
G D Yorke
Kaylee Kirkwood (51)
9/4
7m Break The Vault (AUS) x Fiercely Maternal (AUS) (Success Express (USA))
Winning siblings: Camphor, Starnie, Tropic Gem,
Lot 675 2008 MM National Weanling Sale General Session
$6,000
Vendor: Oaklands Stud
Buyer: GORDON YORKE
2
5.3
9/2
J A Sprague
P Graham (55.5)
9/2
3
5.5
50/1
Ms A Lee
Ms M Brown (52.5)
50/1
8g Perugino (USA) x Future Girl (NZ) (Balmerino (NZ))
4
8.2
14/1
Ms J Graham
Ms P Schmidt (54)
14/1
6g O'Reilly (NZ) x Top Spinner (NZ) (Danasinga (AUS))
5
12.7
8/11
T S Howlett
R Thompson (54)
8/11
4g Trotamondo (CHI) x Cigarillo (AUS) (Palace Music (USA))
6
15.4
60/1
N F Boland
P King (54)
60/1
9g Hussonet (USA) x Valsora (IRE) (Tate Gallery (USA))
Race 4 - Hastings Gazette Mdn Plate (1206m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:16.73 (37.70)
Prizemoney: $15,000
1
15/2
M P Byers
R Thompson (57)
15/2
5m Beckett (IRE) x Lady Aristocat (AUS) (Catrail (USA))
Winning siblings: Irish Fire, That Horse There,
Lot 361 2011 Inglis Autumn Yearling Sale
$1,500
Vendor: Brackley Park, Avenel
Buyer: William Inglis As Agent
2
1.0
5/1
Terry Evans
A Adkins (54)
5/1
5m Magic Albert (AUS) x Wooden Nickel (AUS) (Charnwood Forest (IRE))
Lot 332 2011 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Kanangra, Scone
Buyer: Withdrawn
3
1.5
10/1
Colt Prosser
Dale Spriggs (54.5)
10/1
3f Clangalang (AUS) x Bella Puella (AUS) (Kenvain (AUS))
4
4.0
30/1
M J Robinson
B Looker (56.5)
30/1
3g Akacheeta (AUS) x Carefully (AUS) (Dangerous (AUS))
5
4.4
Our Deb (12)
4/1
R R Milligan
M Bennett (54.5)
4/1
3f Magic Albert (AUS) x Dainty Deb (AUS) (Danehill (USA))
6
4.5
4/1
R N Godbolt
Ms B Hodder (54.5)
4/1
3f Dane Shadow (AUS) x Ivyrose (AUS) (Strategic (AUS))
7
6.9
15/1
R N Godbolt
Ms S Clenton (55.5)
15/1
4m Moscow Ballet (IRE) x Ponentina (AUS) (Chimes Square (AUS))
8
7.6
13/4
J A Sprague
P Graham (57)
13/4
4m Oratorio (IRE) x Top Category (AUS) (Tale Of The Cat (USA))
9
12.0
66/1
Tom Higgins
Ms M Brown (55)
66/1
3c Soldier's Tale (USA) x Composure (AUS) (Flying Spur (AUS))
10
12.8
6/1
K A Lees
A Gibbons (57)
6/1
5m Estambul (ARG) x Gen Ying (AUS) (Knockfin Lad (AUS))
11
16.5
50/1
Ms B Cheers
M Paget (59)
50/1
5g Lonhro (AUS) x Eco Friendly (NZ) (Danasinga (AUS))
12
17.8
40/1
J A Sprague
Ms G Coleman (57.5)
40/1
Race 5 - Wauchope Stock/Estate Agent-C1 (1206m)
Class: Class 1 Track: Heavy(10) Time: 1:16.89 (37.65)
Prizemoney: $15,000
1
9/1
P J Minter
B Looker (55)
9/1
4g Za-Im (GB) x Toy Lady (AUS) (Arctic Lord (IRE))
Winning siblings: Tara Ficus, Tara Hickory,
2
0.8
7/4
Colt Prosser
P Graham (57.5)
7/4
3g May'haab (AUS) x Beautiful Princess (AUS) (Beautiful Crown (USA))
3
1.5
12/1
N F Boland
P King (54.5)
12/1
4m Dane Fever (AUS) x Kiseki Gold (AUS) (Fuji Kiseki (JPN))
4
2.4
11/4
Tony Green
G A Lynch (59)
11/4
4g Exceed And Excel (AUS) x On Type (AUS) (Zeditave (AUS))
5
2.7
20/1
Colt Prosser
Ms B Hodder (55)
20/1
5m Dash For Cash (AUS) x Southern Scene (AUS) (Southern Appeal (USA))
6
5.0
Remos (3)
5/2
Ms J Graham
R Thompson (57)
5/2
4g Lion Heart (USA) x Brazilian Princess (NZ) (Captain Rio (GB))
7
6.1
25/1
R N Godbolt
Ms P Schmidt (54)
25/1
8
7.8
30/1
R J Haire
A Adkins (51)
30/1
4m Oratorio (IRE) x Rosy Red (AUS) (Desert Prince (IRE))
Race 6 - M&S Print Pty Ltd (Bm65) (1506m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:36.65 (38.82)
Prizemoney: $15,000
1
5/2
T D Walshe
A Adkins (56)
5/2
6m Dane Shadow (AUS) x Balancitta (AUS) (Galileo (AUS))
Winning siblings: Balantes, Ebony Rein, Gift Card,
Lot 435 2010 Inglis Classic Yearling Sale
$0
Vendor: Kitchwin Hills, Scone
Buyer: Passed $ 9,000 / Reserve $ 10,000
2
1.8
7/4
W T Wilkes
A Gibbons (55.5)
7/4
4m Enemy Of Average (AUS) x Princess Cro (AUS) (Desert Prince (IRE))
Lot 320 2011 Inglis Australian Select Weanling Sale
$1,500
Vendor: Riverdene Stud, Wagga Wagga
Buyer: W Etcell
3
2
14/1
J A Sprague
Ms G Coleman (52.5)
14/1
6m Show A Heart (AUS) x Twist Contest (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
Lot 901 2010 MM Gold Coast Yearling Sale Session 5
$0
Vendor: Patinack Farm
Buyer: Withdrawn
4
3.8
11/2
S G Morton
P Graham (54)
11/2
8g Dane Shadow (AUS) x Rubicard (AUS) (Rubiton (AUS))
5
5.1
6/1
T V Green
G A Lynch (54)
6/1
5g Husson (ARG) x Heavenscent (AUS) (Lion Hunter (AUS))
6
5.7
7/1
K G Faulds
A Chau (57)
7/1
4g More Than Ready (USA) x Holidazzle (AUS) (Flying Spur (AUS))
7
6.5
Butane (4)
12/1
B J Ratcliff
M Dolendo (55.5)
12/1
6g Primus (AUS) x Spellbound Miss (AUS) (New Gleam (AUS))
8
11.6
Malone (10)
30/1
B J Ratcliff
Ms B Hodder (54)
30/1
7g Untouchable (AUS) x Joyseeker (AUS) (At Talaq (USA))
Race 7 - Wauchope Produce (Bm65) (1106m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:08.80 (36.62)
Prizemoney: $15,000
1
9/4
T D Walshe
A Adkins (52.5)
9/4
4m Dane Shadow (AUS) x Balancitta (AUS) (Galileo (AUS))
Winning siblings: Balantes, Gift Card, Shadow Rein,
2
1.3
9/2
M J Robinson
B Looker (55.5)
9/2
5g Zaha (CAN) x White Sprite (AUS) (Danachenka (AUS))
3
1.0
5/1
K A Lees
Ms S Clenton (58)
5/1
5g Foreplay (AUS) x Suspended Time (AUS) (Gilded Time (USA))
4
4.4
12/1
R N Godbolt
P King (54)
12/1
7g Fusaichi Pegasus (USA) x Azzurro (AUS) (Bluebird (USA))
5
5.9
13/2
R N Godbolt
Ms P Schmidt (55)
13/2
5m Charge Forward (AUS) x Miss Broadway (AUS) (General Nediym (AUS))
6
6.9
4/1
Colt Prosser
P Graham (55)
4/1
4g May'haab (AUS) x Beautiful Princess (AUS) (Beautiful Crown (USA))
7
7.3
7/1
R N Godbolt
Ms B Hodder (57)
7/1
5g Fastnet Rock (AUS) x Extra Terrestial (AUS) (Quest For Fame (GB))
8
9.3
40/1
Terry Evans
Ms G Coleman (52.5)
40/1
6g Niello (AUS) x Muffin (AUS) (Canny Lad (AUS))