PORT MACQUARIE - Friday, October 10

Race 1 - Prime7 Has The X-Factor Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:13.45 (35.74)
Prizemoney: $15,000
1
4/15
K A Lees
B Avdulla (59.00)
4/15
Lot 36 2012 Inglis Premier Yearling Sale
$55,000
Vendor: Yallambee Stud, Romsey
Buyer: P Messara
2
1.0
8/1
Ms S Grills
Ms S Young (59.00)
8/1
4g Niello (AUS) x Fancy Yellow (AUS) (Commands (AUS))
3
3.0
10/1
Ms M De Gonneville
A Adkins (54.50)
10/1
3g Henny Hughes (USA) x Gold Waltz (AUS) (Mr. Henrysee (USA))
4
4.3
7/1
Stephen Schofield
Shane Arnold (57.50)
7/1
5
4.8
50/1
R R Milligan
S Thurlow (59.00)
50/1
4g Duelled (AUS) x Nailbiter (AUS) (Giant's Causeway (USA))
6
8.8
Corey (2)
40/1
M J Robinson
A Chau (59.00)
40/1
5g Flaring Sun (AUS) x Carefully (AUS) (Dangerous (AUS))
7
17.6
20/1
R P Northam
R Thompson (59.00)
20/1
Race 2 - J R Richards & Sons Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:13.76 (36.18)
Prizemoney: $15,000
1
7/1
Graeme Shultz
A Chau (58)
7/1
4m Duke Of Marmalade (IRE) x Beautiful Image (AUS) (Beautiful Crown (USA))
Winning siblings: Bit Of A Beauty,
2
0.8
5/1
S J Hodge
Dale Spriggs (58)
5/1
4m Shaft (AUS) x Marju Rani (NZ) (Marju (IRE))
Lot 175 2011 Inglis Australian Select Weanling Sale
$900
Vendor: Middlebrook Valley Lodge, Scone
Buyer: J Daley
3
1.3
Cavell (9)
13/4
J A Sprague
P Graham (55.5)
13/4
3f Eavesdropper (USA) x Al Nakhla (AUS) (Redoute's Choice (AUS))
Lot 111 2013 Inglis Classic Yearling Sale Summer Book
Vendor: Emirates Park, Murrurundi
Buyer: Withdrawn
4
2.2
Zroya (8)
5/1
Ms D Lumsden
M Paget (58)
5/1
4m Domesday (AUS) x Thine Eyes (AUS) (Shovhog (AUS))
5
3.0
6/1
J A Sylvester
R Thompson (58)
6/1
5m Choisir (AUS) x Simply Royal (NZ) (Kingdom Bay (NZ))
6
3.4
Malpara (11)
5/2
K A Lees
B Avdulla (55.5)
5/2
3f Snitzel (AUS) x Empress Lily (AUS) (Zabeel (NZ))
7
5.2
10/1
R R Milligan
M Bennett (55.5)
10/1
3f Eavesdropper (USA) x Ceberano (NZ) (Stravinsky (USA))
8
7.6
100/1
R J Davies
Melinda Graham (55)
100/1
5m Ad Valorem (USA) x Lilianbee (AUS) (Real Quiet (USA))
9
10.3
25/1
T S Howlett
Ms A Threadwell (55.5)
25/1
3f Sebring (AUS) x Cinnamon Bells (AUS) (Catbird (AUS))
10
13.0
100/1
I N McRobert
Ms B Hodder (58)
100/1
11
13.4
66/1
M J Robinson
B Looker (58)
66/1
4m Legion (AUS) x Octavial (AUS) (Strands (AUS))
Race 3 - Fastplast Building Supp.(Bm60) (1500m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:31.89 (36.35)
Prizemoney: $15,000
1
4/1
R N Godbolt
A Nicholls (61.5)
4/1
5g Fastnet Rock (AUS) x Extra Terrestial (AUS) (Quest For Fame (GB))
Lot 239 2011 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Princes Farm, Castlereagh
Buyer: Withdrawn
2
0.3
5/1
J A Sylvester
R Thompson (54)
5/1
3
0.5
5/1
A F Ryan
R Spokes (57.5)
5/1
7g Danzero (AUS) x Motee (USA) (Hopeful Word (USA))
4
1.0
3/1
Ms J Graham
Melinda Graham (55)
3/1
4g Sharkbite (AUS) x Trivieight (AUS) (Octagonal (NZ))
5
1.2
7/2
M P Quinn
A Chau (58.5)
7/2
6
2.4
12/1
T S Howlett
P Graham (58.5)
12/1
7
2.5
Butane (5)
12/1
B J Ratcliff
M Dolendo (58)
12/1
6g Primus (AUS) x Spellbound Miss (AUS) (New Gleam (AUS))
8
3.8
16/1
R N Godbolt
Ms P Schmidt (55.5)
16/1
7g Fusaichi Pegasus (USA) x Azzurro (AUS) (Bluebird (USA))
9
4.9
30/1
G F Drury
A Adkins (59)
30/1
8g Reenact (AUS) x Perla Di Sasso (GER) (Caerleon (USA))
10
14.5
100/1
I N McRobert
Ms B Hodder (54)
100/1
7m Oratorio (IRE) x Quick Trick (AUS) (Cryptoclearance (USA))
Race 4 - Quaylime @ Port Marina (Bm65) (1100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:06.26 (34.41)
Prizemoney: $15,000
1
15/4
M P Quinn
A Adkins (55)
15/4
5m Oratorio (IRE) x Flying Class (NZ) (Tuscany Flyer (AUS))
Lot 524 2011 Inglis Classic Yearling Sale
$6,000
Vendor: Riverslea Farm, Denman
Buyer: M Sargent
2
0.2
9/1
P J Cunningham
Ms J Worley (53)
9/1
4m Za-Im (GB) x Arctic Sunrise (AUS) (Nuclear Freeze (USA))
3
1.3
8/1
Ms V McLennan
S Traecey (56.5)
8/1
4
1.6
9/1
M J Robinson
B Looker (58)
9/1
5g Zaha (CAN) x White Sprite (AUS) (Danachenka (AUS))
5
1.7
13/4
C Karakatsanis
R Thompson (54)
13/4
5m Stratum (AUS) x Silk And Money (AUS) (Frisco View (USA))
6
2.1
8/1
R N Godbolt
Ms P Schmidt (55)
8/1
5g Encosta De Lago (AUS) x Sarasota (AUS) (Danehill (USA))
7
5.5
9/1
Ms J Hardy
J Watkins (57.5)
9/1
5g Za-Im (GB) x Just A Babe (AUS) (Special Dane (AUS))
8
5.6
8/1
Ms S Grills
Adam Sewell (58)
8/1
6m Nothin' Leica Dane (AUS) x Keep It Cool (AUS) (Al Khawaaneeg (USA))
9
7.0
16/1
R R Milligan
M Bennett (55.5)
16/1
6g Holy Roman Emperor (IRE) x Zakynthos Olives (AUS) (Honour And Glory (USA))
10
7.2
7/2
Luke Griffith
B Avdulla (59)
7/2
Race 5 - Fuji Xerox Business Centre-C2 (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:59.36 (34.43)
Prizemoney: $15,000
1
Clint (4)
15/4
P C Richardson
M Paget (57.5)
15/4
4g Choisir (AUS) x Dodge City Kitty (NZ) (Elusive City (USA))
Lot 583 2012 MM Gold Coast Yearling Sale
$110,000
Vendor: Lomar Park Stud
Buyer: MICK PRICE
2
3.0
4/1
J A Sylvester
R Thompson (58)
4/1
7g Anabaa (USA) x Royal Babe (AUS) (Rory's Jester (AUS))
Lot 203 2009 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$90,000
Vendor: Attunga Stud, Scone
Buyer: Anthony Cummings Thoroughbreds
Lot 56 2009 MM National Horses In Training Sale Session 1
$0
Vendor: Wild Oaks Farm
Buyer: Withdrawn
3
0.5
30/1
R J Davies
Dale Spriggs (54.5)
30/1
4g Natural Destiny (AUS) x Emeraude (AUS) (Quest For Fame (GB))
4
4.2
4/1
Colt Prosser
P Graham (57.5)
4/1
4g May'haab (AUS) x Beautiful Princess (AUS) (Beautiful Crown (USA))
5
4.5
7/1
Ms S Grills
Ms S Young (54)
7/1
4m Lonhro (AUS) x Jannah (AUS) (Carnegie (IRE))
6
5.6
12/1
P A Smith
R Spokes (56)
12/1
7
5.8
5/1
Ms K Waugh
N Thomas (56)
5/1
8
7.6
50/1
M P O'Neill
Ms B Hodder (54)
50/1
5m Ad Valorem (USA) x Sweet Submission (AUS) (Mr. Henrysee (USA))
9
7.7
66/1
Ms V McLennan
M Bennett (54)
66/1
10
9.8
5/1
K J Lantry
A Adkins (59)
5/1
4m Excites (AUS) x McFly (AUS) (Perugino (USA))
11
16.9
50/1
Tess Wilkes
G A Lynch (54)
50/1
Race 6 - Port Macquarie Travel Qlty (1200m)
Class: Quality Track: Good(3) Time: 1:12.10 (35.26)
Prizemoney: $50,000
1
14/1
D I Atkins
Ms A Threadwell (56.5)
14/1
9g Catbird (AUS) x Out Of Place (AUS) (Snaadee (USA))
Lot 13 2007 Inglis Classic Yearling Sale
$31,000
Vendor: BOORALIE STUD, Richmond
Buyer: Blue Brute Syndicate NSW
2
2.0
12/1
G Prosser
P Graham (54)
12/1
5g Youthful Legs (USA) x Grenadier Grey (AUS) (Military Plume (NZ))
3
1.3
4/1
Ms S Grills
Ms S Young (55.5)
4/1
5g Sequalo (AUS) x Galactic Lover (AUS) (Celestial Dancer (IRE))
4
3.4
6/4
K A Lees
B Avdulla (57)
6/4
5m Magnus (AUS) x Prenuptial (NZ) (Take Your Partner (AUS))
5
4.6
13/4
Ms J Graham
R Thompson (54)
13/4
4m Dylan Thomas (IRE) x Duel With Me (AUS) (Nine Carat (USA))
6
4.7
60/1
J Delaney
M Paget (56.5)
60/1
9g Universal Prince (AUS) x Please Believe (AUS) (Palace Music (USA))
7
5.6
12/1
R R Milligan
M Bennett (54.5)
12/1
4m Hussonet (USA) x Princess Pulse (NZ) (King Of Kings (IRE))
8
6.5
30/1
R P Northam
C G O'Brien (56.5)
30/1
11g Langfuhr (CAN) x South Brightia (AUS) (Damister (USA))
9
8.3
20/1
J A Sylvester
G A Lynch (55.5)
20/1
10g Mister C. (USA) x Jointer (AUS) (Solitary Hail (USA))
10
11.3
20/1
P J Cunningham
S Thurlow (54)
20/1
5m Falvelon (AUS) x Ascending (NZ) (Bigstone (IRE))
Race 7 - Carlton Mid Pt. Macquarie Cup (2000m)
Class: Quality Track: Good(3) Time: 2:02.49 (36.04)
Prizemoney: $100,000
1
4/1
E B Murray
R Thompson (56)
4/1
8g Universal Prince (AUS) x See The Stars (AUS) (Mr. Henrysee (USA))
Winning siblings: Hangover Henry, Kenny's World,
2
0.1
7/4
C J Waller
B Avdulla (56.5)
7/4
6g Royal Applause (GB) x Savannah Belle (GB) (Green Desert (USA))
3
1.0
5/1
Ms K Buchanan
Ms S Clenton (54)
5/1
6g Volitant (AUS) x Liaison Lass (AUS) (Covetous (AUS))
4
1.6
Samsili (11)
14/1
P J Minter
B Looker (54)
14/1
6g Dansili (GB) x Delilah (IRE) (Bluebird (USA))
5
1.8
7/1
G L Frazer
C G O'Brien (56)
7/1
8g Danewin (AUS) x Citilook (AUS) (Citidancer (IRE))
6
4.0
15/2
J L Jarvis
S Traecey (54.5)
15/2
6m Mossman (AUS) x Surreal Thing (AUS) (Bellotto (USA))
7
4.2
8/1
Ms R Cooper
G A Lynch (54)
8/1
8
4.6
30/1
M P Quinn
R Spokes (54)
30/1
6g Viscount (AUS) x Mystikos (AUS) (Commands (AUS))
9
5.2
20/1
S J Hodge
Ms A Stokes (54)
20/1
8g Statue Of Liberty (USA) x Our Twig (AUS) (New Regent (CAN))
10
7.0
25/1
S J Hodge
Ms A Threadwell (54)
25/1
6g King Cugat (USA) x Tegan Sky (AUS) (Royal Academy (USA))
11
7.4
100/1
B J Ryan
M Bennett (54)
100/1
12
27.1
100/1
Kim Waters
Ms C Jokic (54)
100/1
9g Half Hennessy (AUS) x Jerry's Girl (AUS) (Northern Regent (CAN))
Race 8 - Gillespie Media Hcp (C1) (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:12.82 (36.86)
Prizemoney: $15,000
1
9/1
Stephen Schofield
Shane Arnold (57)
9/1
4m May'haab (AUS) x Sintessa (AUS) (Snippets (AUS))
2
0.1
Remos (9)
8/1
Ms J Graham
Ms P Schmidt (55)
8/1
4g Lion Heart (USA) x Brazilian Princess (NZ) (Captain Rio (GB))
3
0.5
13/2
R P Northam
C G O'Brien (58)
13/2
4
1.8
7/1
K J Lantry
Ms A Threadwell (55.5)
7/1
4m Mossman (AUS) x Georgian Belle (AUS) (Hussonet (USA))
5
1.9
11/1
R J Davies
G A Lynch (55)
11/1
6
2.6
100/1
M J Robinson
B Looker (54)
100/1
7
2.7
5/1
Ms J Graham
Melinda Graham (54)
5/1
8
4.0
12/1
I N McRobert
Ms B Hodder (54)
12/1
5m Floral Dynamite (AUS) x Restless Dream (AUS) (Rory's Jester (AUS))
9
4.7
7/1
M J Robinson
S Thurlow (56.5)
7/1
4g Storm Of Indya (USA) x We Got Fun (AUS) (Danachenka (AUS))
10
6.0
9/2
H P Ball
M Bennett (57)
9/2
4g Olympus (AUS) x Her Lyin' Eyes (AUS) (Lawyer (AUS))
11
6.9
50/1
J A Sprague
P Graham (56.5)
50/1
6g Kempinsky (AUS) x Inala Lass (AUS) (Rancho Ruler (AUS))
12
10.3
15/4
Ms J Graham
R Thompson (55.5)
15/4
3g Nadeem (AUS) x Agile (AUS) (Canny Lad (AUS))
13
15.9
50/1
B A Dening
M Paget (54)
50/1
4g Dubawi (IRE) x Oh Eight Hundred (AUS) (Diatribe (AUS))