NARACOORTE - Sunday, September 25

Race 1 - Grarock Plumbing Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Dead Time: 0:59.95
Prizemoney: $8,000
1
4/1
M J Seyers
S Price (55)
4/1
2
1.8
5/1
D N Kolpin
A Patterson (55)
5/1
3
2.1
16/1
Kaye Edwards
P Marks (55)
16/1
5m Monde Bleu (GB) x Force Of Vain (AUS) (Kenvain (AUS))
4
2.2
15/10
R D Daniel
K Post (55)
15/10
3c Strada (AUS) x Oh So Canny (NZ) (Sir Tristram (IRE))
5
2.3
Hylena (6)
2/1
R J Jennings
Ms K Walters (55)
2/1
5m Golden Lake (AUS) x Queen Midas (AUS) (New Regent (CAN))
6
2.9
25/1
Roy Rogers
M Hoppo (57)
25/1
4g Blevic (AUS) x Castlemartin (NZ) (College Chapel (GB))
7
3.0
8/1
C B Oxlade
Ms N McLean (55)
8/1
8
4.0
45/10
Ms S Jaensch
Ms H McKechnie (57)
45/10
4g Fraar (USA) x Nadema (AUS) (Blevic (AUS))
9
7.5
7/1
Jamie Opperman
D Tourneur (55)
7/1
3g Mugharreb (USA) x De Lago Haze (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
Race 2 - Comtec Communications Mdn (1430m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:26.52
Prizemoney: $8,000
1
2/1
Ms I Peskett
P Marks (57)
2/1
4g Keltrice (AUS) x High Flying (AUS) (Hector Protector (USA))
Winning siblings: Wings On Her Feet,
2
1.5
8/1
R D Daniel
K Post (57)
8/1
Lot 290 2008 MM Adelaide Yearling Sale
$0
Vendor: Oakford T'bred Farm
Buyer: "Psd $11,000 Res $12,000"
3
1.8
11/1
R D Daniel
Ms H McKechnie (53)
11/1
3f Darci Brahma (NZ) x Shygala (AUS) (Canny Lad (AUS))
Lot 36 2010 Inglis Scone Select Yearling Sale
$19,000
Vendor: Torryburn Stud, East Gresford
Buyer: M Page
Lot 694 2010 NZB Select Sale
$0
Vendor: Esker Lodge
Buyer: Psd $40,000 Res $50,000
4
3.4
12/1
Ms B Marshman
Ms N McLean (55)
12/1
4m Green Perfume (USA) x Cormeyer (AUS) (Mustin Lake (USA))
5
6.0
35/10
Ms S Jaensch
J Potter (57)
35/10
4g Denon (USA) x Lada's Princess (AUS) (Naturalism (NZ))
6
6.6
12/1
Ms S Jaensch
D Tourneur (57)
12/1
5g Alannan (USA) x Double Fault (AUS) (Northern Adventure (USA))
7
7.3
5/1
Roy Rogers
M Hoppo (55)
5/1
5m Beckett (IRE) x It's A Miracle (AUS) (Hula Chief (NZ))
8
12.0
50/1
Trevor Dansie
Ms A Herrmann (57)
50/1
4g Kempinsky (AUS) x Preoccupied (AUS) (Octagonal (NZ))
9
12.2
5/1
Daniel Kelly
Ms E Curran (51)
5/1
3g Gonski (AUS) x Our Mistique (AUS) (At Talaq (USA))
10
12.3
10/1
Raygan Rayner
A Patterson (55)
10/1
5m Akhadan (AUS) x Trente Love (AUS) (Dr. Grace (NZ))
11
12.7
11/1
I R Walker
Ms C Puls (55)
11/1
3g Lago Delight (AUS) x Untainted Love (AUS) (Desert Prince (IRE))
12
14.8
4/1
Danny Penna
J Frew (55)
4/1
5m General Nediym (AUS) x Click (AUS) (Luskin Star (AUS))
Race 3 - Be-Ray Cabinets Hcp (1200m)
Class: Flying Track: Good Time: 1:11.65
Prizemoney: $10,000
1
8/11
Jamie Opperman
D Tourneur (57.5)
8/11
7m Blevic (AUS) x Watch Her Dance (AUS) (Chanteclair (AUS))
Winning siblings: Worrolong Lad,
2
1.0
Idalou (5)
4/1
Trevor Dansie
S Price (54.5)
4/1
8g Northern Drake (AUS) x Gdansk Danzer (AUS) (Roi Danzig (USA))
Lot 61 2005 MM Adelaide Yearling Sale
$20,000
Vendor: Rothwell Park
Buyer: TREVOR DANSIE
3
1.5
5/1
R J Wilson
S Harrison (54.5)
5/1
9g Monde Bleu (GB) x Lady Intent (AUS) (Provideo (IRE))
4
3.5
2/1
J F Kenny
Ms A Herrmann (55.5)
2/1
6g Blevic (AUS) x Chesterfield (AUS) (Quick Score (AUS))
5
7.5
5/1
Ms A McGrath
Ms N McLean (62)
5/1
Race 4 - G D & V K Scholefield Hcp (76) (1430m)
Class: Restricted 76 Track: Good Time: 1:26.39 (37.70)
Prizemoney: $8,000
1
2/1
Brenton and Mark Primmer
Ms N McLean (54)
2/1
4m Dash For Cash (AUS) x Bombay Sapphire (AUS) (Desert Style (IRE))
Lot 58 2009 Inglis Classic Yearling Sale
$9,000
Vendor: Riverdene Stud, Wagga Wagga
Buyer: M Primmer
2
0.5
4/1
Roy Rogers
M Hoppo (53.5)
4/1
3
0.5
Scouse (1)
2/1
S R Turner
D Tourneur (58)
2/1
6g Fraar (USA) x Young Beauty (AUS) (New Regent (CAN))
4
2.4
4/1
S V Gebert
Ms H McKechnie (53.5)
4/1
6m Desert Sun (GB) x Sagacity (AUS) (Carry A Smile (AUS))
5
6.2
15/2
Ms S Murphy
A Patterson (53.5)
15/2
9g Centre Stalls (IRE) x Tympanette (AUS) (Rancho Ruler (AUS))
6
6.6
8/1
R J Gilcrist
Ms C Puls (57)
8/1
9g Aloha Run (AUS) x Country Lady (AUS) (Top Innings (AUS))
7
9.1
16/1
I R Walker
P Marks (55.5)
16/1
7g Reenact (AUS) x Moon Cloud (AUS) (Suave Dancer (USA))
8
9.9
6/1
Philip Cole
J Frew (57)
6/1
7g Dash For Cash (AUS) x Miss Schacci (AUS) (Rory's Jester (AUS))
9
13.5
40/1
R D Daniel
Ms A Herrmann (53.5)
40/1
8g Mookta (AUS) x O'Lino (AUS) (Mr. Henrysee (USA))
10
13.8
20/1
L A Creek
J Potter (54)
20/1
6g Century City (IRE) x Lady Slew (NZ) (Seattle Slew (USA))
11
30.0
60/1
Ms L Treloar
Ms C Lions (53.5)
60/1
6m Half Hennessy (AUS) x Fahy's Carlow (NZ) (Frenchpark (GB))
Race 5 - Taps Plumbing Hcp (65) (2000m)
Class: Restricted 65 Track: Good Time: 2:04.77
Prizemoney: $8,000
1
18/10
Ms B Marshman
Ms H McKechnie (56.5)
18/10
5g Desert Chief (AUS) x Famous Folly (NZ) (Famous Star (GB))
2
1.3
22/10
Ms S Murphy
S Price (59.5)
22/10
Lot 15 2007 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$180,000
Vendor: TWIN PALMS STUD, Lochinvar
Buyer: D O'Brien
3
1.4
5/1
D T McCabe
P Marks (58.5)
5/1
6g Skalato (AUS) x The Maid (AUS) (Squill (USA))
4
3.0
6/1
Wayne Walters
Ms M Walters (53)
6/1
5
5.4
7/1
Grant Young
D Tootell (53.5)
7/1
5g Grass Wonder (USA) x Libido (AUS) (Racer's Edge (AUS))
6
5.7
16/1
R J Gilcrist
Ms C Puls (53)
16/1
8g Bellotto (USA) x Stutter No More (AUS) (Al Mundhir (USA))
7
6.2
12/1
R V Nicholson
S Harrison (53.5)
12/1
10g Ivory's Irish (AUS) x Woodbine Rosie (AUS) (Palace Music (USA))
8
8.2
50/1
Kaye Edwards
A Patterson (53.5)
50/1
9
13.2
4/1
Raygan Rayner
J Potter (54)
4/1
6g Fraar (USA) x Trente Love (AUS) (Dr. Grace (NZ))
Race 6 - Kerkhof Concrete Contr. (C1) (1430m)
Class: Class 1 Track: Good Time: 1:26.48 (36.21)
Prizemoney: $8,000
1
25/10
Ms L Bowditch
Ms C Puls (57.5)
25/10
2
1.3
4/1
M J Seyers
S Price (55.5)
4/1
4m Undoubtedly (AUS) x Hello Hello (AUS) (Prince Echo (IRE))
3
1.4
11/1
Danny Penna
J Potter (54)
11/1
6g Foxhound (USA) x Eastway (AUS) (Pasakos (USA))
4
2.5
Royals (7)
5/1
B D Carraill
D Tourneur (56)
5/1
4g Catbird (AUS) x Sweet Humam (AUS) (Humam (IRE))
5
3.0
7/1
Ms S Murphy
P Marks (56.5)
7/1
5g Align (AUS) x Bred N Butta (NZ) (Gold Brose (AUS))
6
3.9
35/10
R K Post
K Post (56)
35/10
7
6.1
16/1
K and H Frew
J Frew (58)
16/1
5g Kingston Rule (USA) x Maori Me (AUS) (Otehi Bay (AUS))
8
6.9
16/1
Ms J Giles
Ms A Herrmann (54.5)
16/1
4g Blevic (AUS) x Brinkley Lass (AUS) (Amen Brother (USA))
9
7.0
16/1
R V Nicholson
Ms C Lions (53)
16/1
5g Zariz (AUS) x Re Encounter (AUS) (Encounter (AUS))
9
7.0
5/1
D I Dodson
Ms H McKechnie (56)
5/1
4m Monde Bleu (GB) x Dream On Girlie (AUS) (Kingston Mill (USA))
11
25.8
30/1
Tammy Pretlove
A Patterson (53.5)
30/1
6m Delago Brom (AUS) x Teatotally (AUS) (Noalcoholic (FR))
Race 7 - Donna Elect. Contractors (59) (1200m)
Class: Restricted 59 Track: Good Time: 1:12.09
Prizemoney: $8,000
1
Swiper (12)
5/1
Ms S Murphy
P Marks (55)
5/1
7g Golan (IRE) x Our Miss Opera (NZ) (Paris Opera (AUS))
Winning siblings: Puccini, Sugar On Top, Verdi,
2
1.8
8/1
Ms M Ballantine
J Dertilis (55.5)
8/1
6g King Charlemagne (USA) x The Blues Sister (NZ) (Blues Traveller (IRE))
3
1.0
4/1
L A Jarvis
D Tootell (58)
4/1
7g Taos (AUS) x Wee Keep (AUS) (Keepers (AUS))
4
3.3
3/1
R K Post
Ms K Walters (54.5)
3/1
5m Monde Bleu (GB) x Jetsetting (AUS) (Export Price (FR))
5
4.0
9/1
Trevor Dansie
Ms A Herrmann (57.5)
9/1
7g Quest For Fame (GB) x Damowin (AUS) (Danehill (USA))
6
4.6
45/10
Wayne Walters
Ms M Walters (56)
45/10
5m Bertolini (USA) x Ethlen (NZ) (Hula Town (NZ))
7
5.0
5/1
R D Daniel
D Tourneur (55.5)
5/1
4h Honours List (IRE) x Sky News (AUS) (Celestial Bounty (IRE))
8
10.2
9/1
Roy Rogers
M Hoppo (55)
9/1
7g Nickelmine (AUS) x Castlemartin (NZ) (College Chapel (GB))
9
18.3
16/1
Ms L Treloar
Ms C Lions (55.5)
16/1
11g Mutahassin (AUS) x Glenalva (AUS) (Almurtajaz (NZ))