GOLD COAST - Thursday, October 17

Race 1 - Gold Coast Truck/Bus Cntre Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:52.90 (34.51)
Prizemoney: $10,000
1
8/11
M A Palmer
Ms T Harrison (56.5)
8/11
4g Monashee Mountain (USA) x Glitz's Gal (AUS) (Mr. Henrysee (USA))
Winning siblings: All Significant,
2
0.2
9/1
Donald Pearson
L V Cassidy (59)
9/1
3
0.5
11/2
J P Morrisey
M Hellyer (54)
11/2
3c All Bar One (AUS) x Harissa Kali (AUS) (Old Spice (AUS))
4
3.2
25/1
J P Morrisey
J P Morris (55.5)
25/1
3g Bradbury's Luck (AUS) x Monsoon Margaret (AUS) (Hurricane Sky (AUS))
5
5.7
4/1
T M Whittington
S Sheargold (55.5)
4/1
3f Grey Swallow (IRE) x Moonlight Tango (AUS) (Luskin Star (AUS))
6
7.7
14/1
M T Eggleston
L P Rolls (57)
14/1
4m Break The Vault (AUS) x Bel Fior (AUS) (Simonstad (NZ))
7
10.0
15/2
R Simonetta
Travis Wolfgram (57)
15/2
8
13.0
25/1
Duncan Wilson
A Spinks (56)
25/1
Race 2 - Penrite Oils Mdn Plate (1800m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:51.87 (37.78)
Prizemoney: $10,000
1
4/1
Ms K Loy
Michael Palmer (57.5)
4/1
6g Break The Vault (AUS) x Gold Sierra (AUS) (Semipalatinsk (USA))
Winning siblings: Regal Mountain,
2
0.3
7/2
Ms L Macpherson
A Pattillo (57.5)
7/2
4g Casino Prince (AUS) x Red Century (NZ) (Centaine (AUS))
3
0.4
25/1
Helen Van Hoeyen
J P Morris (57.5)
25/1
7g Wurabinda (AUS) x Galway Theatre (AUS) (King's Theatre (IRE))
4
0.6
9/4
P J Balzen
C Munce (57.5)
9/4
5g Delago Brom (AUS) x Lady With The Lamp (AUS) (Brave Warrior (AUS))
5
1.0
1/1
R L Heathcote
M Cahill (55.5)
1/1
5m Bradbury's Luck (AUS) x Belvedere (AUS) (Octagonal (NZ))
6
3.8
11/1
S J Phelps
Ms R Jamieson (56)
11/1
4g War Trace (USA) x In San Diego (AUS) (Iglesia (AUS))
7
3.9
Em One (8)
11/1
Ms K Purdy
C Small (56)
11/1
3c Hussonet (USA) x Alexandra Rose (SAF) (Caesour (USA))
8
7.9
40/1
Duncan Wilson
A Spinks (57.5)
40/1
5g Ombra Della Sera (AUS) x Beauty Kingdom (AUS) (My Blue Kingdom (AUS))
9
13.7
100/1
Gregory Cornish
Ms S Drake (54)
100/1
3f Parameter (AUS) x Babe (NZ) (Deputy Governor (USA))
10
15.5
100/1
Geoff Hardy
Travis Wolfgram (55.5)
100/1
4g Shadow Creek (NZ) x Heritage Mae (AUS) (Noble Yeats (AUS))
Race 3 - Gold Coast Truck/Bus Cntr-Bm80 (1100m)
Class: Benchmark 80 Track: Good(3) Time: 1:03.38 (35.07)
Prizemoney: $15,000
1
2/1
B R Guy
Janette Johnson (57)
2/1
5g Anabaa (USA) x Hialeah Star (AUS) (Luskin Star (AUS))
Winning siblings: Arafura, Hialeah Jet, Paris Texas, Spursyn,
Lot 275 2010 MM Gold Coast Yearling Sale
$80,000
Vendor: Oakwood Farm
Buyer: BRYAN GUY
2
0.4
7/2
Marcus Wilson
Timothy Bell (56.5)
7/2
3
0.8
4/1
L J Mayfield-Smith
Ms M Vance (56)
4/1
7g Shovhog (AUS) x Sirona (AUS) (Celtic Swing (GB))
Lot 2729 2008 MM National Yearling Sale Gen Session
$5,000
Vendor: Bridgeview Stud
Buyer: MAGIC MILLIONS AS AGENT
Lot 259 2008 MM October Horses In Training Sale
$0
Vendor: Willteen Lodge
Buyer: Psd $24,000 Res $26,000
4
1.3
7/2
P M Busuttin
C Munce (57)
7/2
5g California Dane (AUS) x Fun You Are (AUS) (Distorted Humor (USA))
5
1.7
7/1
L D Kelly
L V Cassidy (61.5)
7/1
6
4.2
10/1
J Nikolic
Ms E Kehoe (54)
10/1
5m Magic Albert (AUS) x Naught (AUS) (Danzero (AUS))
7
6.0
16/1
Shane Barling
Geoffrey Goold (55)
16/1
7g Reset (AUS) x Amberlene (AUS) (Alannon (AUS))
Race 4 - Attwood Marshall Lawyers (C3) (2200m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 2:19.79 (36.66)
Prizemoney: $10,000
Lot 123 2010 MM QTIS 600
$22,000
Vendor: Clear Mountain Fairview Pty. Ltd.
Buyer: JOSEPH RUSSO
2
3.0
2/1
David Scanes
R McMahon (57)
2/1
3
0.5
11/4
J P Morrisey
J P Morris (59)
11/4
Lot 782 2011 NZB Select Yearling Sale
$35,000
Vendor: Curraghmore Stud
Buyer: Mr J Morrisey
Lot 358 2010 NZB National Weanling Sale
$0
Vendor: Curraghmore Stud
Buyer: Withdrawn
4
3.9
12/1
Trevor White
M Gray (54)
12/1
7g Cape Cross (IRE) x Marple (USA) (Diesis (GB))
5
5.2
4/1
Ms L Weston
Ms K Stanley (55.5)
4/1
5g Outback Prince (AUS) x Proud (AUS) (Buck's Pride (AUS))
6
6.2
15/2
M T Eggleston
Samuel Payne (55.5)
15/2
4g Mossman (AUS) x Cherished (NZ) (Citidancer (IRE))
7
8.0
20/1
K Hickmott
Ms R Jamieson (53.5)
20/1
8
9.8
100/1
G F Walters
Ms S Drake (54)
100/1
6m Benicio (AUS) x Zephira (AUS) (Kaapstad (NZ))
Race 5 - Lj Hooker Nerang Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.98 (36.22)
Prizemoney: $10,000
1
6/1
E Ropiha
Ms R Jamieson (55.5)
6/1
3g Ferocity (AUS) x Savings (AUS) (Iglesia (AUS))
Winning siblings: Piggy Bank, Wicked Investment,
Lot 254 2012 MM QTIS Yearling Sale
$8,000
Vendor: Oaklands Stud
Buyer: ERIC ROPIHA
2
0.3
5/1
D J Bougoure
M Cahill (58)
5/1
3g Real Saga (AUS) x Generality (AUS) (General Nediym (AUS))
Lot 57 2012 MM QTIS Yearling Sale
$25,000
Vendor: Glenlogan Park
Buyer: DAN BOUGOURE
3
0.5
Kodo (9)
5/2
T J Gollan
G Colless (55.5)
5/2
3g Sequalo (AUS) x Winsome Dancer (AUS) (Celestial Dancer (IRE))
Lot 809 2012 MM Gold Coast Yearling Sale Session 5
$50,000
Vendor: Lyndhurst Stud Farm
Buyer: CAMERON COOKE BLOODSTOCK
4
0.7
11/4
T J Gollan
C Munce (58.5)
11/4
3g Sequalo (AUS) x Donna Mia (AUS) (Timber Country (USA))
5
2.0
40/1
B V Crowley
Timothy Bell (57)
40/1
3g Publishing (AUS) x Gold On Gold (AUS) (Made Of Gold (USA))
6
4.3
9/2
F Adams
L P Rolls (58)
9/2
3g Hidden Dragon (AUS) x Bailiff (AUS) (Celestial Dancer (IRE))
7
4.4
Pryendi (10)
50/1
D J Graham
L V Cassidy (55.5)
50/1
3g King Of Roses (AUS) x War Queen (AUS) (Beautiful Crown (USA))
8
6.2
20/1
T J Sears
Kirk Matheson (58)
20/1
9
6.6
6/1
L J Mayfield-Smith
Ms M Vance (58)
6/1
3g Al Maher (AUS) x Now's Better (NZ) (Masterclass (USA))
Race 6 - Gold Coast Truck/Bus Centre-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:10.66 (35.46)
Prizemoney: $10,000
1
7/2
Bruce Hill
Ms T Harrison (55.5)
7/2
3f Husson (ARG) x Virgin Snow (AUS) (Desert Prince (IRE))
Winning siblings: Emvepee,
Lot 804 2012 MM Gold Coast Yearling Sale Session 5
$32,000
Vendor: Moranjee Stud
Buyer: BRUCE HILL
Lot 626 2011 MM National Weanling Sale Select Session
Vendor: Twin Peaks
Buyer: Psd $12000 Res $15000
2
1.8
13/4
K M Schweida
M Cahill (57.5)
13/4
3g Dutch Harry (AUS) x Rue Facile (AUS) (Easy Rocking (AUS))
3
1.9
15/2
Ms K Doughty
C Munce (54.5)
15/2
4m Zariz (AUS) x Rikki Lee (AUS) (Rivotious (USA))
4
3.2
15/1
Ms A Willick
Janette Johnson (56.5)
15/1
5
4.2
11/1
J M Fitzgerald
J P Morris (55.5)
11/1
4g Easy Rocking (AUS) x Shrill (AUS) (Piccolo (GB))
6
4.4
40/1
Michael Maunder
Michael Palmer (54)
40/1
5m Jet Spur (AUS) x Babinda Belle (NZ) (Keltrice (AUS))
7
4.6
8/1
S B Laming
A Pattillo (59)
8/1
5g Citi Habit (NZ) x Mrs Cross (NZ) (Cape Cross (IRE))
8
5.6
50/1
Peter Gardner
Ms C Schmidt (53)
50/1
9g Sequalo (AUS) x Gwenive (AUS) (Lance (USA))
9
5.8
40/1
S L Smith
L P Rolls (54)
40/1
6g Snippetson (AUS) x Sunbrella (AUS) (Peintre Celebre (USA))
10
7.1
50/1
D J Graham
L V Cassidy (54)
50/1
6g Stromberg Carlson (AUS) x War Queen (AUS) (Beautiful Crown (USA))
11
8.1
7/4
Ms G Heinrich
Timothy Bell (58.5)
7/4
3g Dubawi (IRE) x My Name Is Luka (AUS) (Marauding (NZ))