WANGANUI - Thursday, June 15

Race 1 - Cheltenham With T Lee/Ara Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:18.70
Prizemoney: $10,000
1
2/1
A G Furness
C W Johnson (56.5)
2/1
4m Testa Rossa (AUS) x Regal Thrills (AUS) (Royal Academy (USA))
2
1.3
1/2
A I Bambry
R M Goldsbury (54.5)
1/2
3f Align (AUS) x Handsome Blondie (NZ) (Handsome Ransom (AUS))
3
1.4
6/6
T L Riddell
K J Cowan (55.5)
6/6
3g Nadeem (AUS) x Virgin Islands (NZ) (O'Reilly (NZ))
4
1.6
8/8
A M Clement
D L Turner (58.5)
8/8
5
3.9
5/5
A M Clement
M J McNelis (54)
5/5
5m Thano (ARG) x Danceonthemoon (NZ) (Victory Dance (IRE))
6
5.1
4/4
Ms T Keegan
J Parkes (56.5)
4/4
4m Per Incanto (USA) x Eyesonella (NZ) (Keeper (AUS))
7
7.9
9/9
E Carson
R J Hannam (58.5)
9/9
3g Patapan (USA) x Raglan Road (NZ) (Postponed (USA))
8
8.5
Soiree (3)
7/7
A I Bambry
J K Riddell (58.5)
7/7
3g Nom Du Jeu (NZ) x Such Fun (NZ) (Elusive City (USA))
9
9.8
3/3
F J Auret
L J Allpress (56.5)
3/3
4m Sufficient (NZ) x Mountain Magic (NZ) (Thorn Park (AUS))
10
19.5
Oonagh (10)
10/10
J R Lynds
D G Bradley (56.5)
10/10
Race 2 - B Connors Family Clan (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:18.91
Prizemoney: $10,000
1
3/3
S A Sharrock
A K Chan (56.5)
3/3
6g High Chaparral (IRE) x Shartiz (NZ) (Centaine (AUS))
Winning siblings: Stocktaka, Take Stock,
2
0.8
1/1
K Gray
H R Andrew (56.5)
1/1
3
1.8
2/4
K J Rohloff
M Singh (57)
2/4
4
4.6
8/6
Ms R Hackett
L J Allpress (54)
8/6
5
4.7
4/2
Ms T Keegan
K J Cowan (54.5)
4/2
7m Mossman (AUS) x Just Platonic (AUS) (Danehill Dancer (IRE))
6
7.1
9/11
P R Peake
M J McNelis (53.5)
9/11
4m Swiss Ace (AUS) x Flustered (AUS) (Mossman (AUS))
7
7.2
Kermit (6)
7/10
M K Oulaghan
A M Sharpe (54)
7/10
6g Mr. Nancho (ARG) x Hula Bar (NZ) (Al Akbar (AUS))
8
9.2
6/8
A M Clement
J Parkes (55.5)
6/8
9
10.8
11/9
R P Caddy
Timothy Johnson (56)
11/9
6m Bachelor Duke (USA) x Lucy Mary (NZ) (Victory Dance (IRE))
10
16.9
12/12
Ms S Dougan
S T Collett (56.5)
12/12
7g Zed (NZ) x Neddie (NZ) (Oregon (USA))
11
20.0
5/5
Ms L Latta
M Tanaka (56)
5/5
4m Thorn Park (AUS) x No Lane Bridge (NZ) (Centaine (AUS))
12
29.7
10/7
R J Bergerson
H S Tinsley (59)
10/7
Race 3 - Nzb Ins. Pearl Series (Bm65) (1350m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:29.12
Prizemoney: $12,000
1
1/1
F J Auret
L J Allpress (58.5)
1/1
4m Street Sense (USA) x Cape Princess (NZ) (Cape Cross (IRE))
2
2.3
11/10
Ms I Kelly
D L Turner (58.5)
11/10
4m Swiss Ace (AUS) x Our Geisha Girl (AUS) (Fuji Kiseki (JPN))
3
2.5
3/3
A M Clement
R M Goldsbury (57)
3/3
5m Falkirk (NZ) x Argyle Lass (NZ) (Grosvenor (NZ))
4
7.0
Myrtle (8)
4/4
J G Bary
C W Johnson (58)
4/4
3f Keeper (AUS) x Granuaile (NZ) (Postponed (USA))
5
7.1
7/8
G T Hennessy
J J Fawcett (52.5)
7/8
5m Keeper (AUS) x Seek A Fortune (NZ) (Kaapstad (NZ))
6
7.8
12/12
A R French
A K Chan (55)
12/12
3f Fully Fledged (NZ) x Rainbeau (NZ) (Oregon (USA))
7
8.1
6/7
Ms S Kay
N Teeluck (56)
6/7
5m Cecconi (AUS) x Our Shiraz (NZ) (Nediym (IRE))
8
8.5
2/2
M P Breslin
D A Hirini (57)
2/2
4m Handsome Ransom (AUS) x Dancing Diva (NZ) (Dance Floor (USA))
9
8.9
5/6
R J Bergerson
S T Collett (57.5)
5/6
10
9.2
8/5
E and J Rayner
J Parkes (59)
8/5
3f Keeper (AUS) x Harmony (NZ) (Zabeel (NZ))
11
20.0
10/11
T L Riddell
J K Riddell (58.5)
10/11
3f Jimmy Choux (NZ) x Caley Marie (NZ) (Keeper (AUS))
12
25.0
9/9
K Gray
H R Andrew (55)
9/9
4m Shinko King (IRE) x Ting Aling (NZ) (Green Perfume (USA))
13
27.3
13/13
S R Mercer
Timothy Johnson (53.5)
13/13
7m St Reims (NZ) x Delectica (AUS) (Dehere (USA))
Race 4 - Ken Duncan Racing Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:29.71
Prizemoney: $10,000
1
11/9
Ms K Buttimore
S J Macnab (55.5)
11/9
7g Cecconi (AUS) x Blessing (NZ) (Sir Tristram (IRE))
Winning siblings: Beau Ideal, Beauty Success,
2
1.3
7/6
Ms L Latta
S R Weatherley (55.5)
7/6
4m Per Incanto (USA) x Princess Chapel (NZ) (King's Chapel (AUS))
3
2.6
6/5
Ms R Hackett
J Parkes (58.5)
6/5
4
5.6
5/3
M N Eales
H R Andrew (54.5)
5/3
3f Showcasing (GB) x My Kindaway (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
5
7.4
3/4
K W Marshment
L J Allpress (58.5)
3/4
3g Red Giant (USA) x Lotta Luv (NZ) (Dubawi (IRE))
6
8.5
1/1
R J Bergerson
S T Collett (56.5)
1/1
4m Sir Percy (GB) x Finesse (NZ) (Star Way (GB))
7
9.2
14/14
Nicola Marshall
K J Cowan (53.5)
14/14
4m Tobique (AUS) x Sharrhy (NZ) (No Excuse Needed (GB))
8
10.0
9/10
R W King
L T Hemi (56.5)
9/10
4m Lucky Unicorn (AUS) x Hurricane Strike (AUS) (Hurricane Sky (AUS))
9
10.6
Veneto (10)
4/2
Ms S Kay
T K Allan (56.5)
4/2
3f Per Incanto (USA) x Pensive (NZ) (Pentire (GB))
10
10.9
2/7
Ms C McDougal
D L Turner (56.5)
2/7
5m Tavistock (NZ) x Whistling Jazz (NZ) (Hey Baba Riba (NZ))
11
12.2
8/8
S Thompson-Brown and M Brown
C W Johnson (58.5)
8/8
4g Captain Rio (GB) x Golden Gaates (NZ) (Faltaat (USA))
12
18.0
10/11
Ms L Latta
R J Hannam (56.5)
10/11
3f Swiss Ace (AUS) x Princess Chapel (NZ) (King's Chapel (AUS))
13
18.2
13/13
Ms J Millar
R M Goldsbury (54.5)
13/13
14
18.3
12/12
R J Bergerson
A K Chan (54.5)
12/12
4m Handsome Ransom (AUS) x Jenya (NZ) (Foxbay (NZ))
Race 5 - Wickham Clan Hwt (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(10) Time: 1:49.49
Prizemoney: $10,000
1
1/1
K T Myers
S H Fannin (63.5)
1/1
5m Lucky Unicorn (AUS) x Take Three (NZ) (Al Akbar (AUS))
Winning siblings: Kick Back, Miss Woburn, Portland Jimmy,
2
0.3
2/2
S A Sharrock
J K Riddell (65)
2/2
7g Keeper (AUS) x Merle Park (USA) (Machiavellian (USA))
Lot 1027 2011 NZB Select Yearling Sale
$55,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Mr A Sharrock
3
3.3
Ooee (12)
6/6
P S Nelson
E J Farr (65)
6/6
7g Ruff Nipper (NZ) x Astro Girl (NZ) (Rhythm (USA))
Lot 1301 2011 NZB Festival Yearling Sale
Vendor: Mattkar Stables
Buyer: Psd$500 Res$600
4
4.3
11/11
Ms J Wood
G J Walsh (70)
11/11
8g Zed (NZ) x Steal A Fortune (NZ) (Pompeii Court (USA))
5
4.6
5/4
K W Marshment
S Phelan (65)
5/4
7g Zed (NZ) x Baha Men (NZ) (Casual Lies (USA))
6
6.3
7/7
G R Vile
C M Studd (67.5)
7/7
8g Handsome Ransom (AUS) x St Divot (NZ) (Sandtrap (USA))
7
8.2
4/5
K T Myers
C C Kennedy (63.5)
4/5
8
9.2
8/8
E and J Rayner
T N Harris (65)
8/8
9
9.8
12/12
Ms D Beck
M J McNelis (62.5)
12/12
7m Bachelor Duke (USA) x Sudden Smile (AUS) (Night Shift (USA))
10
10.9
Kenya (15)
9/10
Emma Glasgow
N J Quinn (62)
9/10
4g Thewayyouare (USA) x Leeu (NZ) (Volksraad (GB))
11
14.9
3/3
Ms G Temperton
H A McNeill (62.5)
3/3
5g Nom Du Jeu (NZ) x Cassovia (NZ) (Zabeel (NZ))
12
17.9
Chonney (11)
10/9
Ms T Keegan
R S Cole (65)
10/9
6m Bahhare (USA) x Killinchy (NZ) (Deputy Governor (USA))
Race 6 - Gudsell Clan Mdn Hwt (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:51.83
Prizemoney: $10,000
1
5/5
W S Moorehead
R S Cole (65)
5/5
5g Falkirk (NZ) x Hymn For Her (NZ) (Thorn Park (AUS))
Winning siblings: Gallardo, Onawing,
Lot 677 2013 NZB Select Yearling Sale
$90,000
Vendor: Windsor Park Stud
Buyer: Mr G Hennessy
2
2.0
1/1
E and J Rayner
T N Harris (66)
1/1
5m Minstrel Court (AUS) x Pop Your Buttons (NZ) (Howbaddouwantit (USA))
3
2.1
11/11
D F Cunningham
J K Riddell (68)
11/11
Lot 1194 2012 NZB Festival Yearling Sale
Vendor: Sebas Farm
Buyer: Withdrawn
4
2.3
Adonis (2)
2/2
A I Bambry
G J Walsh (68)
2/2
4g Perfectly Ready (AUS) x Veil (NZ) (Faltaat (USA))
5
2.4
13/14
K M Duncan
C J Price (65)
13/14
5g Volksraad (GB) x Glamaine (NZ) (Centaine (AUS))
6
3.8
7/6
R M Connors
S Phelan (68)
7/6
5g Raise The Flag (GB) x Living Doll (NZ) (Personal Escort (USA))
7
4.4
6/7
R M Connors
W Gordon (65)
6/7
5g Gallant Guru (AUS) x De Montfort (NZ) (Random Chance (NZ))
8
10.0
3/4
K Gray
M J McNelis (65.5)
3/4
5g Lucky Unicorn (AUS) x Paris Ella (NZ) (King's Chapel (AUS))
9
10.1
4/3
Ms J Moss
I A Lupton (68)
4/3
5g Sandtrap (USA) x Double Icon (NZ) (I Conquer (NZ))
10
12.9
8/8
K Gray
C M Studd (66.5)
8/8
4g Tobique (AUS) x It's Only Me (NZ) (Deputy Governor (USA))
11
17.4
9/9
K T Myers
C C Kennedy (65)
9/9
7g Zed (NZ) x Batavian Gold (NZ) (Batavian (NZ))
12
24.0
Mrs Me (14)
14/13
K M Duncan
S Karnicnik (64.5)
14/13
4m Mr. Nancho (ARG) x Zalfie (NZ) (Don Eduardo (NZ))
13
27.0
10/10
B M Petersen
H A McNeill (65)
10/10
6g Bernardini (USA) x Anzali (NZ) (Zabeel (NZ))
14
28.9
12/12
D F Cunningham
E J Farr (68)
12/12
5g Mettre En Jeu (NZ) x Evergreen (AUS) (Grand Lodge (USA))
Race 7 - The Whangaehu O'Learys Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:50.25
Prizemoney: $10,000
1
3/4
Ms J Miller
J Parkes (57.5)
3/4
2
3.5
5/5
K Gray
C W Johnson (55.5)
5/5
3f Alamosa (NZ) x Katie Lou (NZ) (Generous (IRE))
3
4.0
7/7
K M Duncan
R J Hannam (57.5)
7/7
3g Road To Rock (AUS) x All In Roses (NZ) (Bertolini (USA))
4
8.5
4/3
A I Bambry
H R Andrew (54)
4/3
3f Pins (AUS) x Rockelle (AUS) (Rock Of Gibraltar (IRE))
5
8.6
1/1
Ms L Latta
M Tanaka (57.5)
1/1
6
18.1
6/6
K Gray
L J Allpress (55.5)
6/6
3f Perfectly Ready (AUS) x Brecon Breeze (NZ) (Thorn Park (AUS))
7
24.6
9/9
H Renall
M Singh (54.5)
9/9
3g Showcasing (GB) x Canny Deal (NZ) (Canny Lad (AUS))
8
27.2
2/2
K T Myers
S J Macnab (54.5)
2/2
3g Jimmy Choux (NZ) x Gigi Rox (NZ) (Generous (IRE))
9
85.8
8/8
Ms L Latta
S R Weatherley (54.5)
8/8
3f Showcasing (GB) x Little Tempest (AUS) (Thunder Gulch (USA))