GRAFTON - Sunday, July 13

Race 1 - D W Brown Accountancy (Bm60) (2350m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(2) Time: 2:25.65 (36.34)
Prizemoney: $15,000
2
2.5
11/8
G D Yorke
Kaylee Kirkwood (54.5)
11/8
4g Nothing To Lose (USA) x Secret Dancer (AUS) (General Nediym (AUS))
Lot 420 2011 MM QTIS 600
$20,000
Vendor: Willowbend Stud
Buyer: MAGIC MILLIONS AS AGENT
3
2.7
9/1
W Lawson
B Looker (54)
9/1
4g Mustaneer (USA) x Bellequalo (AUS) (Sequalo (AUS))
4
5.5
30/1
C A Beaton
B E Grylls (52.5)
30/1
5g Kinjite (NZ) x Willow Park (AUS) (Grand Lodge (USA))
5
8.3
10/1
C Karakatsanis
M Bennett (54)
10/1
4g Mugharreb (USA) x Hopelessly Devoted (AUS) (Arch Sculptor (GB))
6
8.6
6/1
D S Smith
J Watkins (54)
6/1
5m Duelled (AUS) x M'lady's Garter (NZ) (Serheed (USA))
7
10.6
6/1
Ms S Pepper
Ms S Drake (54.5)
6/1
4g Al Samer (AUS) x Mahira (AUS) (Canny Lad (AUS))
8
10.8
30/1
Ms A Lee
R J Agnew (54)
30/1
7g Perugino (USA) x Future Girl (NZ) (Balmerino (NZ))
9
12.2
9/2
T W McCarthy
Noriyuki Masuda (52)
9/2
5g Spinning World (USA) x Megwina (AUS) (Marwina (AUS))
10
19.4
30/1
D S Smith
T Treichel (54)
30/1
4g Bernardini (USA) x Just A Kiseki (AUS) (Fuji Kiseki (JPN))
Race 2 - A Tom - Builder (Bm55) (1100m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(2) Time: 1:02.81 (33.54)
Prizemoney: $15,000
1
8/11
W J Dean
T Treichel (59)
8/11
3g Frisco View (USA) x Proud Star (AUS) (Skilful Star (AUS))
Winning siblings: Milne Bay,
2
0.8
11/2
G D Yorke
Kaylee Kirkwood (51.5)
11/2
4g Nuclear Freeze (USA) x Gentle Air (AUS) (Fossicker (AUS))
3
2.5
9/1
V B Jones
Ms L G Cheshire (54.5)
9/1
7g Secret Savings (USA) x Durrah (AUS) (Langfuhr (CAN))
Lot 195 2008 Inglis Classic Yearling Sale
$25,000
Vendor: EMIRATES PARK, Murrurundi
Buyer: Vin Cox Bloodstock Pty Ltd NSW
4
3.4
4/1
J D Shelton
B Looker (56.5)
4/1
4g Amalfi (NZ) x Saintly Red (AUS) (St. Covet (AUS))
5
3.5
6/1
A F Ryan
Ms J Worley (56)
6/1
6g Danzero (AUS) x Motee (USA) (Hopeful Word (USA))
6
4.7
6/1
G C Kilner
M Paget (54)
6/1
7
5.9
12/1
P C Richardson
M Bennett (58)
12/1
5g Valixir (IRE) x South Sea Dancer (AUS) (Splendent (USA))
8
8.1
12/1
Cathy Chapman
K Manoukian (53.5)
12/1
4g Bel Danoro (AUS) x Hot Gig (AUS) (Best Western (AUS))
9
10.0
25/1
P G Birney
J Watkins (54)
25/1
3g Aussie Rules (USA) x Amazing Nile (AUS) (Our Maizcay (AUS))
Race 3 - Home Hardware (Bm55) (1100m)
Class: Benchmark 55 Track: Firm(2) Time: 1:03.25 (34.18)
Prizemoney: $15,000
1
15/4
S B Lee
Ms P Schmidt (58)
15/4
3m Danasinga (AUS) x Quipu (AUS) (Geiger Counter (USA))
Winning siblings: Camayoc, Cuzco, Napani, Occlo,
2
1.0
1/1
C Karakatsanis
M Bennett (59.5)
1/1
3m War Pass (USA) x Bella Senora (AUS) (Lacryma Cristi (IRE))
3
1.4
7/2
A Parramore
Kaylee Kirkwood (57)
7/2
3m Frisco View (USA) x Sweet Snip (AUS) (Snippets (AUS))
4
2.2
25/1
Paul Robbins
T Treichel (57)
25/1
4m Falvelon (AUS) x Black Terror (NZ) (Kaapstad (NZ))
5
2.6
9/2
Ms J Graham
Mollie Partridge (55)
9/2
4m Lion Heart (USA) x Jessie Belinda (NZ) (Sir Tristram (IRE))
6
4.2
30/1
B Robinson
R Spokes (55)
30/1
7
4.7
13/2
A J Cummings
Ms L G Cheshire (55.5)
13/2
5m Untouchable (AUS) x Snow Lodge (AUS) (Grand Lodge (USA))
8
5.0
Za One (6)
20/1
Julie Hodder
K Manoukian (56)
20/1
5m Za-Im (GB) x Woz One (AUS) (Carry The Flag (GB))
9
5.2
25/1
Daniel Want
Ms C Schmidt (57.5)
25/1
5m Untouchable (AUS) x De Bruijn (AUS) (Thunder Gulch (USA))
10
5.9
20/1
Bryan Dixon
M Dolendo (59)
20/1
4m Southern Image (USA) x Centome (AUS) (Belong To Me (USA))
11
6.1
20/1
D B Campbell
B E Grylls (56)
20/1
4m Buriton (NZ) x Jovial Miss (AUS) (Bellotto (USA))
12
8.2
30/1
Owen Glue
Ms B Hodder (54.5)
30/1
5m Sequalo (AUS) x Northern Friends (AUS) (Distinctly North (USA))
Race 4 - Coulter's Carpet Court Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(2) Time: 1:04.10 (35.00)
Prizemoney: $15,000
1
16/1
P J Minter
Kaylee Kirkwood (56)
16/1
3g Za-Im (GB) x Toy Lady (AUS) (Arctic Lord (IRE))
Winning siblings: Tara Ficus, Tara Hickory,
2
1.3
7/1
T G Hardy
S Traecey (59)
7/1
3g Magic Albert (AUS) x Blacklist (AUS) (Bluebird (USA))
Lot 268 2012 Inglis Classic Yearling Sale
Vendor: Ambergate Farm, Scone
Buyer: Withdrawn
3
0.8
20/1
Daniel Bowen
M Dolendo (54.5)
20/1
2f Ad Valorem (USA) x Feed The World (AUS) (Commands (AUS))
4
2.2
1/1
R N Godbolt
Ms P Schmidt (54.5)
1/1
2f Snitzel (AUS) x Cat Flap (AUS) (Tale Of The Cat (USA))
5
2.9
16/1
G D Yorke
Kirk Matheson (56.5)
16/1
2c Za-Im (GB) x Cajun Comet (AUS) (Filante (NZ))
6
4.1
15/2
T Fletcher
M Paget (57)
15/2
3f Valixir (IRE) x Catchup (AUS) (Canny Lad (AUS))
7
5.1
20/1
Ms A Lee
R J Agnew (57)
20/1
4m Dance Dreamer (USA) x Bouffe (AUS) (Indian Raj (AUS))
8
5.5
6/1
W Oakenfull
M Bennett (57)
6/1
5m Dash For Cash (AUS) x Penny Dane (AUS) (Johan Cruyff (GB))
9
5.7
9/1
N J Want
B E Grylls (57.5)
9/1
3c Honor In War (USA) x Benning (USA) (Manila (USA))
10
7.0
30/1
J D Shelton
K Manoukian (55)
30/1
4m Natural Destiny (AUS) x Entangled (AUS) (Desert King (IRE))
11
7.1
7/1
Paul Robbins
Ms L G Cheshire (59)
7/1
4g Tanabota (AUS) x Miniature Doll (AUS) (Dieu D'Or (AUS))
12
7.6
12/1
S D Fry
Ms B Hodder (57)
12/1
13
7.7
25/1
Alan Giles
Ms C Schmidt (54.5)
25/1
2f Clang (AUS) x Petrel (AUS) (Thunder Gulch (USA))
14
13.7
20/1
Ms D Trembath
C P Franklin (59)
20/1
3g Our Maizcay (AUS) x Mermaids (AUS) (Desert Prince (IRE))
Race 5 - Hamilton Simmons & Co Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Good(2) Time: 1:37.68 (36.30)
Prizemoney: $15,000
1
11/4
Gregory Cornish
Ms S Drake (58)
11/4
3g Benicio (AUS) x Dawn Queen (NZ) (Centro (NZ))
Lot 916 2012 MM Gold Coast Yearling Sale Session 6
$4,000
Vendor: Forgotten Valley Stud
Buyer: MARK WOOD
2
1.0
Arrow (1)
7/4
S B Lee
Ms P Schmidt (59)
7/4
3g Astronomer Royal (USA) x Whispering Queen (USA) (King Of The Heap (USA))
Lot 208 2012 Inglis Scone Select Yearling Sale
$28,000
Vendor: Clarke & Croft Bloodstock, Uralla
Buyer: Rapture Farm
Lot 9 2011 Inglis Australian Select Weanling Sale
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone
Buyer: Passed $ 7,000 / Reserve $ 8,000
3
1.1
30/1
G J Howells
T Treichel (56.5)
30/1
4g Testa Rossa (AUS) x Top Station (AUS) (Palace Music (USA))
Lot 1751 2011 MM National Yearling Sale
$15,000
Vendor: Baramul Stud
Buyer: GREG HOWELLS
4
2.7
9/4
J I Herriot
R Spokes (57)
9/4
3f Encosta De Lago (AUS) x Lantern Court (USA) (Chester House (USA))
5
3.0
16/1
B J Dais
A Adkins (53.5)
16/1
3g Benicio (AUS) x Manhattan Project (AUS) (Flying Spur (AUS))
6
4.2
13/4
P J Cunningham
Ms J Worley (54.5)
13/4
2f Dane Shadow (AUS) x Hooplahula (AUS) (Strategic (AUS))
7
5.6
40/1
P J Cunningham
B E Grylls (55)
40/1
4g Greenwood Lake (USA) x Seadial (AUS) (Sea Road (AUS))
8
6.4
14/1
D J Savins
Ms B Hodder (56.5)
14/1
9
6.5
12/1
J L Jarvis
S Traecey (57)
12/1
3c Octagonal (NZ) x Snappety (AUS) (Snippets (AUS))
10
7.1
30/1
T G Hardy
M Bennett (56.5)
30/1
2g Casino Prince (AUS) x Belle Fleur (JPN) (Sunday Silence (USA))
11
8.6
30/1
D B Campbell
Ms L G Cheshire (56.5)
30/1
3f Brave Hawk (AUS) x Sahara Express (AUS) (Green Line Express (USA))
12
9.6
30/1
T W McCarthy
Noriyuki Masuda (54.5)
30/1
5m Danbird (AUS) x Calais Jewel (AUS) (Esperanto (USA))
13
10.1
30/1
G D Yorke
Kirk Matheson (56.5)
30/1
4m Octagonal (NZ) x Sandman Simone (AUS) (Simonstad (NZ))
14
22.2
40/1
Ms D Cheetham
M Paget (56.5)
40/1
Race 6 - Maclean Bowling Club Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(2) Time: 1:22.22 (35.31)
Prizemoney: $30,000
1
2/1
Ms F Firth
M Paget (54)
2/1
4g Primus (AUS) x Nick The Trick (AUS) (Al Khawaaneeg (USA))
Winning siblings: Noisy Nick,
2
0.5
15/2
P J Anderson
Ms A Stokes (54)
15/2
7m Noverre (USA) x Winning Note (AUS) (Bureaucracy (NZ))
Lot 48 2008 Inglis Classic Yearling Sale
$10,000
Vendor: TOOLOOGANVALE FARM, Scone
Buyer: P Dombkins NSW
3
1.8
5/1
N F Creighton
Kirk Matheson (55.5)
5/1
Lot 396 2010 Inglis Scone Select Yearling Sale
$1,000
Vendor: A. & A. Patterson, Tamworth
Buyer: R & R Racing
4
2.4
9/1
R R Milligan
T Treichel (54)
9/1
5g Octagonal (NZ) x Another Bid (AUS) (Al Jaasi (AUS))
5
3.7
13/4
M R Stitt
Kaylee Kirkwood (60)
13/4
8g Youthful Legs (USA) x Formative (AUS) (White Bridle (USA))
6
3.8
6/1
C Karakatsanis
M Bennett (54)
6/1
4g Ad Valorem (USA) x Rosalba (AUS) (Encosta De Lago (AUS))
7
4.2
6/1
J L Jarvis
S Traecey (54)
6/1
8
4.3
25/1
Robyn Pritchard
Ms B Hodder (54)
25/1
6g Honours List (IRE) x Starfire Gem (AUS) (Bureaucracy (NZ))
9
7.0
6/1
M P Quinn
A Adkins (51)
6/1
6g Storm Creek (USA) x Harmonica (NZ) (Blues Traveller (IRE))
10
10.1
30/1
P R Goodenough
R Spokes (54)
30/1
7g Umatilla (NZ) x Pirate Rose (AUS) (Al Hareb (USA))
Race 7 - The Links Maclean Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(2) Time: 1:37.38 (35.71)
Prizemoney: $15,000
1
Prize (10)
10/1
G L Woodward
T Treichel (54.5)
10/1
4g Reset (AUS) x Violet Lane (GB) (Danzero (AUS))
Winning siblings: Pansies, Riverbank,
2
0.4
7/2
B J Dodson
M Bennett (58)
7/2
4g Youthful Legs (USA) x Bold Katie (AUS) (External Kingdom (AUS))
3
0.5
6/4
S B Lee
Ms P Schmidt (59)
6/4
4g Home On The Grange (AUS) x Flaming Bullet (AUS) (Bite The Bullet (USA))
4
1.0
Ozein (4)
9/1
R N Godbolt
J Watkins (58)
9/1
3g Danewin (AUS) x Ozone Sand (USA) (L'enjoleur (CAN))
5
1.3
11/2
A M Honess
Kaylee Kirkwood (51)
11/2
2f Snippetson (AUS) x Ludlow (AUS) (Arena (AUS))
6
1.6
8/1
J D Shelton
M Paget (55.5)
8/1
3g Oh Oklahoma (AUS) x Golden Dreams (AUS) (Legal Opinion (AUS))
7
2.0
40/1
S B Lee
Ms C Schmidt (54.5)
40/1
4m Al Maher (AUS) x Sea Search (AUS) (Sir Laurence (NZ))
8
2.3
Hauser (8)
7/1
Ms R Cooper
Kirk Matheson (55.5)
7/1
9
4.7
20/1
G Middleton
A Chau (54)
20/1
10
6.0
6/1
J D Shelton
B Looker (58.5)
6/1
11
6.5
40/1
H L Cootes
Ms L G Cheshire (54)
40/1
12
7.4
12/1
B J Dais
A Adkins (54.5)
12/1
13
8.0
60/1
Cathy Chapman
K Manoukian (53.5)
60/1